Psycholog kliniczny

0
1907
Psycholog kliniczny

W związku z występującymi problemami zdrowotnymi, lekarz rodzinny zalecił Ci skonsultowanie się z psychologiem klinicznym? Boisz się wizyty u specjalisty ponieważ nie za bardzo wiesz czego możesz się po nim spodziewać? Czym zajmuje się psycholog kliniczny? Gdzie można się z nim spotkać? W jakich sytuacjach należy się do niego zgłosić? Jak wygląda praca psychologa klinicznego? Odpowiedzi na wszystkie wyżej wymienione pytania znajdują się w dalszej części wpisu – zapraszamy do zapoznania się z jego interesującą treścią.

Kim jest psycholog kliniczny?

Psycholog kliniczny to osoba, która ukończyła pięcioletnią szkołę wyższą o kierunku psychologii oraz specjalizacji np. psychologii klinicznej dzieci i młodzieży bądź psychologii klinicznej dorosłych.
Jak sama nazwa wskazuje psycholog kliniczny pomaga pacjentom uporać się z ich problemami psychologicznymi wynikającymi z innego schorzenia np. walka z depresją powstałą w wyniku pogarszającego się stanu zdrowia, informacją o nieuleczalnej lub śmiertelnej chorobie itp.

Choć psycholog kliniczny najczęściej pracuje w szpitalach, hospicjach oraz innych ośrodkach opieki zdrowotnej to musisz mieć na uwadze to, że nie jest on lekarzem. osoba taka nie jest upoważniona do prowadzenia terapii środkami farmakologicznymi, psycholog kliniczny udziela wsparcia psychicznego, może również przeprowadzać równego rodzaju testy psychologiczne, wydawać orzeczenia oraz zaświadczenia.

Kiedy udać się do psychologa klinicznego?

Jesteś osobą, która choruje przewlekle np. cierpisz na niewydolność serca, nerek a może masz cukrzycę? Jeżeli problemy zdrowotne źle wpływają na Twoje samopoczucie, podejrzewasz, że być może są to początki depresji, masz stany lękowe, nerwice oraz inne problemy o podłożu psychologicznym to jest to najlepszy moment na skorzystanie z pomocy psychologa klinicznego.

Nie każdy z nas ma silną i mocną osobowość, są wśród nas ludzie słabsi, którzy gorzej radzą sobie z problemami. Choroba nerek utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie przez co Twoje samopoczucie z dnia na dzień się pogarsza? Zamiast się poddawać, porozmawiaj z osobą kompetentną a zobaczysz, że nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.

Konsultacja z psychologiem klinicznym jest wskazana również w przypadku osób, które przeżyły szok dowiedziawszy się o chorobie nowotworowej, nieuleczalnej bądź śmiertelnej. Czujesz jakby cały świat przewrócił się do góry nogami? Nie wiesz co dalej będzie? Czy leczenie przyniesie efekty, czy warto jest je w ogóle rozpoczynać? Twoje obawy z pewnością rozwieje długa i szczera rozmowa z psychologiem klinicznym.

Psycholog kliniczny
Jak wygląda spotkanie z psychologiem klinicznym?

Przed Tobą pierwsza konsultacja z psychologiem klinicznym? Boisz się? Zupełnie nie potrzebnie, jesteśmy przekonani, że już po pierwszej rozmowie poczujesz ulgę a Twoje samopoczucie choć trochę się poprawi. Konsultacja w dużej mierze opiera się na szczerej rozmowie, psycholog może przeprowadzić także kilka testów psychologicznych, które ułatwią mu postawienie diagnozy oraz dalszą rozmowę z pacjentem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here