Psycholog dziecięcy

0
1895
Psycholog dziecięcy

Zauważyłeś, że Twoje dziecko w ostatnich tygodniach zachowuje się dziwnie? Jest tak jakby nieobecne, smutne i przybite a może wręcz przeciwnie stało się wyraźnie nadpobudliwe i nerwowe? Nie wiesz co należałoby zrobić w takiej sytuacji, rozważasz konsultację z psychologiem dziecięcym ale nie jesteś pewny czy to dobre rozwiązanie? Poniżej znajdziesz wszystkie informacje, które ułatwią Ci podjęcie ostatecznej decyzji co do wyboru specjalisty, który pomoże Twojemu dziecku.

Kim jest psycholog dziecięcy?

Psycholog dziecięcy to osoba wykwalifikowana, posiadająca odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie z zakresu psychologii dzieci i młodzieży. Zadaniem psychologa jest przeprowadzenie szczerej rozmowy z dzieckiem w celu ustalenia przyczyn występujących problemów co ułatwi z kolei postawienie diagnozy.
Psycholog ma możliwość wydania odpowiedniego zaświadczenia lub orzeczenia np. do szkoły.
Pamiętaj o tym, że psycholog dziecięcy nie jest lekarzem więc nie może on włączyć do terapii leczenia farmakologicznego. W razie konieczności, specjalista najczęściej kieruje rodziców wraz dzieckiem na konsultacje do lekarza psychiatry, który uprawniony jest do wydawania recept.

Kiedy zabrać dziecko do psychologa dziecięcego?

To pytanie pojawia się w głowie każdego rodzica, który właśnie uświadomił sobie, że z jego pociechą dzieje się coś nie dobrego. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem była by szczera i samodzielna rozmowa z dzieckiem w celu ustalenia przyczyny jego dziwnego zachowania. Jeżeli z jakiś powodów kontakt ten jest utrudniony i nie jesteś w stanie dotrzeć do dziecka, nie chce ono z Tobą rozmawiać a sytuacja w dalszym ciągu wzbudza w Tobie niepokój i podejrzenia to wówczas jest to najlepszy moment na skontaktowanie was ze specjalistą.

Zastanawiasz się z jakimi problemami warto jest udać się do psychologa dziecięcego?
Zaczniemy od wieku dziecka, psycholog dziecięcy pomaga pacjentom od wieku niemowlęcego do lat nastoletnich. Jeżeli dziecko:
– nie zachowuje się na swój wiek;
– ma problemy z poprawnym wysławianiem się;
– jest poddenerwowane, smutne, zamknięte w sobie;
– boi się kontaktu z rówieśnikami oraz innymi osobami;
– zachowuje się agresywnie, przejawia nagłe napady złości itp.

Wszystkie wyżej wymienione niepokojące zachowania są wskazaniem do tego by skonsultować malca z psychologiem dziecięcym, być może powodem takiego stanu jest napięta atmosfera panująca w domu lub w szkole.

Psycholog dziecięcy
Pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego?

Pierwsze spotkanie z pewnością będzie wiązało się ze stresem oraz obawami zarówno dziecka jak i rodziców. Zupełnie nie potrzebnie, dobry psycholog bez problemu znajdzie wspólny język z Twoją pociechą, pierwsze spotkanie ma charakter zapoznawczy. Specjalista będzie starał się wzbudzić zaufanie dziecka w celu ustalenia przyczyny występującego problemu, każde kolejne spotkanie przynosić będzie efekty w postaci zmiany zachowania dziecka. Jeżeli dziecko jest bardzo małe, konsultacje odbywać się będą w obecności rodziców tak by maluch czuł się bezpiecznie i pewnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here