Psycholog wojskowy

0
10445
Psycholog wojskowy

Od kilku miesięcy poważnie zastanawiasz się na wykonywaniem zawodu psychologa wojskowego? Nie wiesz od czego zacząć, jakie kroki podjąć by osiągnąć postawiony sobie cel? Spokojnie, bez obaw dzisiaj podpowiemy Ci co należy zrobić by zostać jednym z najlepszych psychologów wojskowych. Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które ułatwią Ci podjęcie ostatecznej decyzji a także pomogą w zrobieniu tego ważnego pierwszego kroku…

Kim jest psycholog?

Na samym wstępie skupimy się na znaczeniu słowa „psycholog”, niestety ale w dalszym ciągu zawód psychologa mylnie kojarzony jest z zawodem psychiatry a przecież różnica między nimi jest diametralna. Psychiatra jest lekarzem, czyli absolwentem wyższej szkoły medycznej, pedagog jest natomiast specjalistą z odpowiednim wykształceniem – posiada tytuł magistra psychologii. Psycholog leczy słowem a nie środkami farmakologicznymi!

Praca psychologa polega na udzieleniu wsparcia oraz wskazówek osobie zmagającej się z problemami natury psychologicznej, cierpiącej z powodu zaburzeń emocjonalnych lub zaburzeń osobowości. Psycholog jest upoważniony do wykonywania różnego rodzaju testów psychologicznych, po których powinien postawić diagnozę a następnie wydać odpowiednie zaświadczenie lub orzeczenie. Jeżeli posiada on odpowiednie uprawienia może prowadzić sesje psychoterapeutyczne mające na celu przywrócenie dawnej jakości życia pacjenta.

Do psychologa zgłaszają się zazwyczaj osoby zmagające się z problemami życia codziennego np. poczucie osamotnienia i osłabienia psychicznego, nieuzasadniony smutek i cierpienie, brak porozumienia z partnerem, współpracownikiem przełożonym itp.

Psycholog wojskowy

Jak zostać psychologiem wojskowym?

Aby móc pracować w zawodzie psychologa wojskowego należy zdobyć odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie, w Polsce nie ma kierunku psychologii wojskowej dlatego też chętni muszą ukończyć tradycyjne studia psychologiczne.
Na studia o kierunku psychologicznym aplikować może tylko i wyłącznie absolwent szkoły średniej, który posiada świadectwo jej ukończenia oraz świadectwo potwierdzające zaliczenie egzaminów maturalnych.

W procesie rekrutacji na psychologię pod uwagę brane są wyniki z egzaminu maturalnego:
– z przedmiotów podstawowych (języka polskiego, języka obcego, matematyki);
– z przedmiotów dodatkowych (WOS-u czyli wiedzy o społeczeństwie, historii, biologii, chemii a także fizyki).
Prostym sposobem na zwiększenie szans na pozytywny wynik rekrutacji jest przystąpienie do egzaminów maturalnych na poziomie rozszerzonym.
Studia psychologiczne trwając pięć lat, są to jednolite studia magisterskie, po których odbyciu każdy student otrzymuje tytuł magistra uprawniający go do wykonywania pracy w kreślonym zawodzie.

Jak wygląda praca psychologa wojskowego?

Jako psycholog wojskowy będziesz mieć stały kontakt z polskimi żołnierzami, Twoja praca w dużej mierze będzie polegała na udzielaniu pomocy oraz wsparcia najbardziej potrzebującym wojskowym. Psycholog musi także regularnie przeprowadzać rozmowy z żołnierzami, testy, kwestionariusze, organizować wykłady itp. Zastanawiasz się z jakimi problemami mogą zgłaszać się do ciebie wojskowi? Być może będą to kłopoty odnalezieniem się w nowej roli, przeżytą niedawno jakąś traumą bądź problemy z samopoczuciem będące wynikiem wypalenia zawodowego.
Psychologiczne wsparcie udzielane żołnierzom w wojsku jest niezwykle ważne, bowiem tylko osoba, której kondycja psychiczna jest w jak najlepszej formie będzie prawidłowo wykonywała swoje obowiązki zawodowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here