Psycholog w szkole

0
3034
Psycholog w szkole

Jeszcze do niedawna w szkole można było spotkać się tylko i wyłącznie z pedagogiem, dzisiaj w praktycznie w każdej placówce edukacyjnej zatrudniony jest zarówno pedagog jak i psycholog szkolny. Takie postanowienie wydało MEN (Ministerstwo Edukacji Narodowej) a celem tej decyzji była ochrona uczniów oraz pomoc w ich osobistych problemach. Jak wygląda praca psychologa w szkole? Co zrobić by nim zostać? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych ciekawych informacji związanych z tym tematem znajdziesz w dalszej części wpisu.

Psycholog szkolny od zadań specjalnych

Nie tylko dorośli mogą korzystać z pomocy psychologa, w obecnych czasach bardzo często dzieci w wieku szkolnym zmagają się z równego rodzaju problemami, które wpływają na ich zachowania obawiając się zaburzeniami emocjonalnymi, które następnie nie leczone mogą w dorosłym życiu zaowocować zaburzeniami osobowości. Dlatego tak ważne jest by przyczynę owych problemów zwalczać już na samym początku. Mając na uwadze dobro dzieci i młodzieży MEN wydało oświadczenie dotyczące tego, że w każdej szkole obowiązkowo do dyspozycji uczniów powinien znajdować się psycholog szkolny oraz pedagog.

Zastanawiasz się na czym polega praca psychologa szkolnego? Psycholog nie tylko ten szkolny ale także każdy inny wie jak rozmawiać z drugą osobą, to osoba, która wzbudza zaufanie, wspiera i pomaga dobrym słowem ale nie tylko. Zadaniem psychologa szkolnego jest również przeprowadzanie różnego rodzaju testów, badań, ankiet lub kwestionariuszy co ma na celu rozeznanie się w środowisku dzieci, rodziców oraz nauczycieli. Zebrane w ten sposób informacje nakierują psychologa szkolnego na dalsze działanie – rozmowy z uczniami, organizowanie spotkań oraz warsztatów nie tylko dla dzieci ale również i dla nauczycieli i rodziców.

Psycholog szkolny to specjalista, który niesie pomoc w zwalczaniu zaburzeń emocjonalnych u nieletnich, nałogów i złych nawyków, które negatywnie wpływają na ich jakość życia i codzienne funkcjonowanie czego efektem może być np. utrudniony kontakt z rówieśnikami bądź kiepskie wyniki w nauce.

Psycholog w szkole
Jak zostać psychologiem szkolnym?

Zawód psychologa szkolnego całkiem niedawno pojawił się na polskim rynku pracy. Psychologiem szkolnym może zostać ta osoba, która posiada odpowiednie wykształcenie – ukończyła pięcioletnie studia psychologiczne a także dodatkowo studia podyplomowe na kierunku pedagogiki szkolnej lub odwrotnie, jest pedagogiem szkolnym, który uczęszcza na zajęcia z psychologii.

Jeżeli jesteś dopiero w klasie maturalnej ale już wiesz, że w niedalekiej przyszłości chciałbyś pracować w szkole jako psycholog szkolny to odpowiednim kierunkiem dalszego kształcenia będą studia psychologiczne bądź pedagogiczne, po których ukończeniu należy uzupełnić i poszerzyć swoją wiedzę w nowe informacje poprzez zapisanie się na studia podyplomowe, co z kolei umożliwi Ci pracę w wymarzonym zawodzie.
Nauka na studiach podyplomowych trwa zazwyczaj od roku do dwóch lat i odbywa się ona w systemie zaocznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here