Psycholog kryminalny

0
7832
Psycholog kryminalny

Interesuje Cię praca w policji na stanowisku psychologa kryminalnego? Ten zawód nie jest dla każdego, psycholog kryminalny powinien posiadać odpowiednie cechy charakteru a także umiejętności, które pozwolą mu w prawidłowy i profesjonalny sposób wykonywać pracę tak zawsze kończyła się ona sukcesem. Chcesz wiedzieć jakie pierwsze kroki należy podjąć w tym kierunku by móc zostać psychologiem kryminalnym? Dzisiaj pokażemy Co od czego zacząć by spełnić swoje marzenia o pracy w policji. Jesteś ciekaw jak to wszystko wygląda w rzeczywistości? W takim razie zapraszamy dalej!

Jak zostać psychologiem kryminalnym?

Jeżeli poważnie myślisz o zawodzie psychologa kryminalnego to pierwsze kroki w tym kierunku powinieneś podjąć będąc jeszcze w liceum, wybierając odpowiednie przedmioty dodatkowe zdawane na egzaminie maturalnym. Ich pozytywne zaliczenie umożliwi Ci naukę na studiach psychologicznych – będzie to pierwszy krok w rozwoju Twojej kariery zawodowej.

Psychokryminalistyka łączy w sobie oczywiście podstawy psychologii jak i kryminologii, socjologi oraz prawa. Jeśli interesujesz się działaniem psychiki przestępców – jesteś ciekaw co nimi kieruje i zmusza ich do popełnienia danego czynu, chciałbyś dowiedzieć się jak należy przesłuchiwać nieletnich oraz ofiary przemocy czy gwałtu – tego wszystkiego dowiesz się podejmując naukę na studiach psychologicznych o profilu kryminalistycznym.

Jak wygląda proces rekrutacji oraz nauka na studiach psychologicznych?

Papiery na studia o kierunku psychologicznym może złożyć każdy absolwent szkoły średniej, który posiada świadectwo jej ukończenia oraz świadectwo maturalne. Skoro jesteśmy przy maturach to teraz zajmiemy się przedmiotami jakie należy zdawać. Jeżeli chodzi o przedmioty podstawowe to jest to oczywiście język polski, język obcy oraz matematyka. Chcesz zwiększyć swoje szanse spełnienie marzeń o studiach psychologicznych? Oprócz przedmiotów podstawowych na maturze zdawać możesz także przedmioty dodatkowe, tutaj najważniejsze są WOS (wiedza o społeczeństwie), historia, biologia, chemia oraz fizyka.

Studia psychologiczne trwając pięć lat, są to jednolite studia magisterskie, po których odbyciu każdy student otrzymuje tytuł magistra uprawniający go do wykonywania pracy w kreślonym zawodzie – psychologa kryminalnego.
Po odbyciu cztero-letniej nauki wybrać należy odpowiednią specjalizację, w Twoim wypadku będzie to psychologia kryminalistyczna bądź psychologi kryminalno-śledcza.

Psycholog kryminalny
Jak wygląda praca psychologa kryminalnego?

Posiadając tytuł magistra, uprawniający do wykonywania zawodu psychologa kryminalnego zatrudnienia poszukiwać możesz oczywiście w policji, wojsku, zakładach karnych, agencji detektywistycznej, ośrodkach wychowawczych itp.
Twoja praca będzie polegała na spotykaniu się zarówno z przestępcami jak i ich ofiarami, jako psycholog pracujący na komisariacie będziesz z nimi w stałym kontakcie. Psycholodzy kryminalni często biorą udział w przesłuchaniach oraz tworzeniu rysopisu psychologicznego potencjalnego sprawcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here