ETF – czym jest i jak go kupić?

0
227
ETF

ETF to rodzaj funduszu inwestycyjnego, który doskonale sprawdza się w w przypadku inwestowania długoterminowego. Czym jest dokładnie? W jaki sposób można kupić ETF-y? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Co to jest ETF?

ETF (z ang. Exchange Traded Fund) to specjalny rodzaj funduszu inwestycyjnego, który jest notowany na giełdzie. W efekcie od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych różni się płynnością oraz faktem, że jest wyceniany na bieżąco. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że nie są to jedyne różnice, ponieważ odmienny w tym przypadku jest także cel działania. ETF-y w odróżnieniu od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych nie starają się bowiem pokonać rynku, czyli uzyskać możliwie najwyższej stopy zwrotu, ale dążą do wiernego naśladowania konkretnego instrumentu bazowego. Co może nim być? Możliwości w tym przypadku jest naprawdę wiele, ponieważ ETF-y mogą opierać się nie tylko na indeksach giełdowych, czy koszykach akcji, ale również walutach, czy surowcach. Co więcej, coraz większą popularnością cieszą się także ETF-y z ekspozycją na kryptowaluty. W praktyce oznacza to, że ETF składa się z akcji dokładnie tych samych spółek, które tworzą dany indeks giełdowy. W efekcie każda zmiana jego wartości, czyli wzrost lub spadek notowań skutkuje identyczną zmianą wartości jednostek uczestnictwa danego ETF-u.

Jak kupić ETF?

Rosnąca popularność ETF-ów sprawia, że coraz więcej osób interesuje się ich zakupem. W praktyce jest to niezwykle proste, a inwestować w ETF-y może praktycznie każdy. Warunkiem koniecznym jest w tym przypadku posiadanie odpowiedniego rachunku maklerskiego, którego otwarcie umożliwia między innymi Saxo pozwalający inwestować w ETF-y notowane na wielu światowych giełdach. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że wybór odpowiedniego brokera jest bardzo ważną kwestią, ponieważ oferty poszczególnych podmiotów znacznie się od siebie różnią. Odmienne w tym przypadku są nie tylko możliwości inwestycyjne, ale między innymi również wysokość pobieranych opłat, czy jakość udostępnianej przez brokera platformy inwestycyjnej. Czym zatem kierować się przy jego wyborze? Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w artykule opisującym czynniki wyboru konta maklerskiego.

Dlaczego warto inwestować w ETF-y?

Za inwestowaniem w ETF-y przemawia przede wszystkim wspomniany we wstępie fakt, że doskonale sprawdzają się one przy inwestowaniu długoterminowym. Jest to efektem tego, że większość indeksów giełdowych w długoterminowej perspektywie rośnie, a co za tym idzie ich naśladowanie może być znacznie bardziej opłacalne niż próby samodzielnego pokonania rynku. Zaletami ETF-ów są także niskie opłaty za zarządzanie oraz fakt, że inwestowanie nie wymaga ciągłego śledzenia notowań giełdowych. Z drugiej jednak strony należy pamiętać o ryzyku, ponieważ inwestując w ETF-y nie można liczyć na ochronę kapitału, co ma miejsce w przypadku depozytów bankowych.

Podsumowując należy stwierdzić, że ETF-y to fundusze inwestycyjne, które powinny znajdować się w długoterminowym portfelu. Ich zakup od strony technicznej jest bardzo prosty, jednak należy pamiętać, że tego typu inwestycje wiążą się z ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here