Drukarki atramentowe – co warto o nich wiedzieć przed zakupem

0
1529
Drukarki atramentowe

Drukarki atramentowe to najchętniej wybierane urządzenia do użytku domowego. Przede wszystkim dlatego, że umożliwiają druk nie tylko monochromatyczny, lecz również kolorowy. Dzięki temu można na własną rękę, wydrukować potrzebne dokumenty, oraz zdjęcia i materiały graficzne. To jednak niejedyna zaleta drukarek, choć mają również swoje wady. Co warto wiedzieć na temat tych urządzeń, przed ich zakupem? Oto podsumowanie najważniejszych informacji.

Drukarki atramentowe – wady i zalety

Jak każde urządzenie drukarka atramentowa ma swoje zalety i wady. Przyjrzyjmy się tym pierwszym.

  1. Drukarki atramentowa to najlepsza opcja, jeśli chcesz mieć w domu urządzenie, które umożliwi druk monochromatyczny oraz kolorowy. Kolorowe drukarki laserowe są znacznie droższe w zakupie oraz eksploatacji.
  2. Wysoka jakość wydruku, o intensywnych barwach to z pewnością najważniejsza zaleta tych urządzeń. Standardowe atramentówki do użytku domowego, drukują w rozdzielczości 4800 x 1200 dpi.
  3. Szybka gotowość do pracy, ponieważ nie muszą się rozgrzewać, jak drukarki laserowe.
  4. Niska cena, dzięki czemu urządzenia te, nie stanowią poważnego obciążenia dla domowego budżetu.

Niestety drukarki atramentowe mają również swoje wady. Są to przede wszystkim:

  1. Prędkość wydruku – znacznie mniejsza w porównaniu z drukarkami laserowymi. Warto jednak zwrócić uwagę, że im lepszej jakości atramentówka, tym szybszy wydruk również w kolorze.
  2. Wysokie koszta eksploatacji. Niestety druk kolorowy podnosi koszta użytkowania urządzenia.
  3. Zasychające głowice – trzeba pamiętać, że drukarki atramentowej trzeba używać w miarę regularnie, by nie doszło do zaschnięcia tuszu w głowicach.

Drukarki atramentowe do zdjęć

Dla osób, które nie tylko fotografują, ale również chcą się cieszyć gotowymi fotkami nie tylko na komputerze, z pewnością przyda się drukarka atramentowa do zdjęć. Te nieduże urządzenia zostały zaprojektowane do wygodne i szybkiego wydruku fotografii. Dlatego obsługują papier fotograficzny w różnych rozmiar od małych jak 10×15 cm po A4 oraz A3. Zostały wyposażone w dodatkowe funkcje ułatwiające wydruk zdjęć, między innymi:

– szerszą gamę kolorów tonerów – od 4 do 8;

– moduł Wi-Fi, który umożliwia przesyłanie bezprzewodowe fotografii ze smartfona lub tabletu;

– czytnik kard, dzięki czemu zdjęcia można drukować bezpośrednio z karty pamięci aparatu fotograficznego;

– możliwość podstawowego retuszu zdjęć bez konieczności korzystania z programów graficznych;

– czytnik LCD.

Jakie funkcje i parametry powinna posiadać dobra drukarka atramentowa

Wybierając drukarkę atramentową, trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów oraz funkcji, od których zależy jakość urządzeni i wygoda jego obsługi. Warto zacząć od podstaw:

– rozdzielczość – im wyższa, tym lepsza jakość wydruku,

– szybkość wydruku – podawana w ilości stron drukowanych na minutę, klasyczne atramentówki do domu drukują z prędkości od 5 do 10 stron na minutę;

– rozmiar wydruku – standardowy wymiar to A4, jednak coraz więcej urządzeń obsługuje również takie formaty jak: 10 x 15 cm, 13×18 cm, 20 x 25 cm, A4, A5, B5, COM10, DL, legal, letter.

Drukarki atramentowe posiadaj również takie udogodnienia, jak:

– wejście USB,

– moduł Wi-Fi,

– czytnik kart pamięci.

Kupując drukarkę atramentową, warto sprawdzić, czy nie lepiej wybrać urządzenie wielofunkcyjne, które wyposażone jest między innymi kopiarkę oraz skaner.

Tanie drukowanie w drukarkach atramentowych – jak obniżyć koszta

Często możesz spotkać się z opinią, że drukarka atramentowa jest droga w eksploatacji. Można jednak znacznie obniżyć koszta urządzenia, stosując kilka prostych rozwiązań.

  1. Drukuj obustronnie.

Większość atramentówek ma opcje druku obustronne automatycznego lub manualnego. Obniża to znacznie wydatki na papier do drukarki.

  1. Zmień ustawienia drukarki.

Jeśli potrzebujesz dokumentów tekstów, najwyższa jakość wydruku wcale nie jest Ci potrzebna. Dlatego zmień jakość wydruku na „niską” i wybierz druk monochromatyczny. Dzięki czemu zaoszczędzisz na tuszach.

  1. Korzystaj z dobrych zamienników tuszy do drukarek atramentowych.

Największy koszt materiałów w eksploatacyjnych to oczywiście cena samego tuszu. Ich cena, zależnie od producenta, wynosi od 100 do kilkuset złotych. Można na nich zaoszczędzić, nie tylko wybierając opcje druku w niskiej jakości. Warto również poszukać dobrej jakości zamienników, których cena jest często niższa o połowę. Jednak wybór zamiennika nie jest prosty. Musisz dokładnie sprawdzić jego wydajność oraz jakość. Pamiętaj również, że rzadko kiedy zamiennik da tak wysokiej jakości wydruk, jak oryginalny tusz. Inną opcją na oszczędność jest kupno tuszu do samodzielnego napełnienia kartridża.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here