Psycholog a psychoterapeuta

0
1789
Psycholog a psychoterapeuta

Masz problemy w pracy, w domu? Nie wiesz jak na nowo odbudować relacje z najbliższą Ci osobą? Gdzie szukać pomocy w takich sytuacjach? Jeżeli wiesz, że sam nic nie zdziałasz a dodatkowo czujesz, że cała ta sytuacja Cię przerasta najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się ze specjalistą. Dzisiaj pokażemy Ci na czym polega różnica pomiędzy psychologiem a psychoterapeutą, podpowiemy także z jakimi problemami należy się do nich zgłaszać.

Kim jest psycholog? W jakich sytuacjach należy się do niego zgłosić?

Psychologiem nazywamy osobę, która ukończyła w tym kierunku odpowiednie studia, posiada tytuł magistra w określonej specjalizacji np. psychologię pracy. Specjalista upoważniony jest do wykonywania testów psychologicznych, stawiania diagnozy, wydawania orzeczeń oraz zaświadczeń. Pomoc psychologa opiera się na długiej i głębokiej rozmowie z pacjentem, specjalista udziela wskazówek, porad, wyznacza zadania do wykonania, które klient ma sukcesywnie wdrażać w życie.

Pamiętaj, psycholog pomaga słowem a nie lekami, nie posiada on kwalifikacji umożliwiających mu wydawanie recept na poszczególne środki farmakologiczne.

Do psychologa należy zgłaszać się z problemami życia codziennego takimi jak np. problemy w pracy wynikające z Twojego lęku przed nawiązywaniem nowych znajomości, kłopoty w szkole, będące wynikiem negatywnych komentarzy ze strony pozostałych rówieśników itp. Jeżeli jesteś osobą bardzo nieśmiałą, zamkniętą w sobie, boisz się tego co inny myślą o Tobie, nie potrafisz podjąć samodzielnej decyzji, powiedzieć własnego zdania – właśnie z takimi problemami walczy psycholog.

Psycholog a psychoterapeuta

Kim jest psychoterapeuta? W jakich sytuacjach należy się do niego zgłosić?

Psychoterapeutą może być psycholog, który ukończył dodatkowe szkolenia z zakresu psychoterapii ale nie musi. Coraz więcej absolwentów studiów humanistycznych postanawia kontynuować dalszą naukę na studiach podyplomowych, gdzie nauka trwa aż cztery lata.
Praca psychoterapeuty opiera się w dużej mierze na zbudowaniu relacji pełnej wzajemnego zrozumienia oraz szczerości z pacjentem. W tym wypadku specjalista stara się dotrzeć do wnętrza pacjenta by tym samym ustalić źródło jego problemów.

Cierpisz z powodu problemów ze snem, masz lęki i urojenia, czujesz, że dopadła Cię depresja, zmagasz się z anoreksją lub bulimią, nerwicą natręctw? Właśnie z takimi problemami należy zgłaszać się do psychoterapeuty, który rozpocznie właściwą terapię poprzez regularną pracę z pacjentem. Psychoterapeuta również nie może wypisywać leków ale może poprosić klienta o konsultację z lekarzem psychiatrą, który wypisze mu stosowne środki farmakologiczne, przyspieszające oraz umacniające efekty psychoterapii.

Teraz kiedy już wiesz, który ze specjalistów pomoże Ci uporać się z problemami, podjęcie ostatecznej decyzji dotyczącej wyboru poradni będzie dużo łatwiejsze. Nie czekaj tylko jeszcze dziś zgłoś się do odpowiedniej poradni, zadbaj o swoje zdrowie i kondycję psychiczną a zobaczysz jak w niedługim czasie jakość Twojego życia znacznie się poprawi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here