Osobowość schizoidalna

0
2199
Osobowość schizoidalna

Podejrzewasz, że możesz cierpieć z powodu zaburzeń osobowości? Niestety ale nie potrafisz jednoznacznie scharakteryzować swojego problemu? Dzisiaj zajmiemy się jednym z rodzajów zaburzeń osobowości jaki jest osobowość schizoidalna. Chcesz wiedzieć jakie objawy niesie ze sobą to schorzenie? Jak należy z tym walczyć oraz co zrobić by wieść życie takie jaki inni? Zapoznaj się z dalszą częścią artykułu a znajdziesz tam odpowiedzi na wyżej wymienione pytania.

Czym są zaburzenia osobowości?

Zanim skupimy się na osobowości schizoidalnej, to pokrótce objaśnimy samo pojęcie zaburzeń osobowości, w końcu osobowość schizoidalna jest jednym z jej rodzajów.
Zaburzenia osobowości to widoczne zmiany naszego zachowania odbiegające od norm, które utrudniają nam codzienne wykonywanie prostych czynności a tym samym i życie. W większości przypadków za zaburzenia osobowości ujawniające się w życiu dorosłym mają negatywne doświadczenia z lat dziecięcych, które odcisnęły trwały ślad na naszej psychice.

Osoba z zaburzeniami osobowości zupełnie inaczej postrzega świat, ludzi i otoczenie, wszystkich traktuje jako swoich wrogów co przejawiać może się agresją lub wręcz przeciwnie nieuzasadnionym cierpieniem. Osoba taka ma także problemy z osiągnięciem postawionych sobie celów życiowych.

Cechy charakterystyczne osobowości schizoidalnej

Po czym poznać, że dana osoba posiada osobowość schizoidalną? Z tym problemem zmagają się znacznie częściej mężczyźni niż kobiety. Panowie wykazują się wówczas nadmierną obojętnością oraz wycofaniem, brak uczuć i chłodny stosunek do innych osób to główne cechy charakterystyczne osobowości schizoidalnej. Osoby takie są zamknięte na ludzi i świat – zdecydowanie dużo lepiej czują się we własnym towarzystwie chociaż są i takie osoby, które nie mają trudności z nawiązywaniem współpracy a jedynie z bliższymi relacjami partnerskimi.

Jeżeli mielibyśmy w jednym zdaniu określić osobowość schizoidalną to była by to osoba, która tłumi w sobie wszystkie emocje – zarówno te negatywne jak i pozytywne.
Co jest przyczyną powstania osobowości schizoidalnej? Naukowcy jednomyślnie potwierdzają, że za taki stan rzeczy odpowiada przede wszystkim wychowanie oraz doświadczenia wyniesione z dzieciństwa, czyli jak widać potwierdza się to o czym mówiliśmy na samym początku.

Osobowość schizoidalna
Psychoterapia osobowości schizoidalnej

Zapoznałeś się z powyższymi cechami charakterystycznymi i obawiasz się, że możesz posiadać osobowość schizoidalną? Chcesz wiedzieć co teraz, jak z tym walczyć i czy w ogóle istnieją sposoby pomocy takim osobom? Spokojnie, choć leczenie wcale nie będzie proste ani krótkie to jest szansa na to by Twoje życie wyglądało tak jak życie innych ludzi. Krok pierwszy to znalezienie dobrego psychoterapeuty a następnie regularna i intensywna praca nad samym sobą, w tym zadaniu oczywiście pomoże Ci specjalista. Pamiętaj by pod żadnym pozorem nie rezygnować z terapii, jeżeli na początku nie dostrzegasz widocznych efektów to wcale nie znaczy, że nie pojawią się one później.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here