Psycholog sądowy

0
2027
Psycholog sądowy

Za kilka miesięcy staniesz się absolwentem szkoły średniej i w dalszym ciągu nie wiesz co chciałbyś w przyszłości robić. Potrafisz rozmawiać z ludźmi, interesujesz się funkcjonowaniem ludzkiego umysłu więc myślałeś o studiach psychologicznych ale jednocześnie marzysz o tym by pracować w sądzie, brać czynny udział w toczących się rozprawach i wypływać na postanowienia sędziego. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak pogodzić te obie pasje? Mamy dla Ciebie świetną informację? Zostań psychologiem sądowym i zacznij się spełniać! Jak zostać psychologiem sądowym? Czym zajmuje się psycholog sądowy? Zapoznaj się z dalszą częścią naszego artykułu a znajdziesz odpowiedzi na wszystkie wyżej wymienione pytania.

Jak zostać psychologiem sądowym?

Psychologia sądowa łączy w sobie elementy wiedzy z zakresu psychologii oraz podstaw prawnych. Psycholodzy sądowi są osobami posiadającymi umiejętności zastosowania podstawowych zasad psychologii w oparciu o system sądowy i karny. Jeżeli jesteś absolwentem szkoły średniej, który chce zostać psychologiem sądowym musisz zapisać się na studia o kierunku psychologicznym, po odbyciu cztero-letniej nauki wybrać należy odpowiednią specjalizację, w Twoim wypadku będzie to psychologia sądowo-penitencjarna.

Studia psychologiczne trwając pięć lat, są to jednolite studia magisterskie, po których odbyciu każdy student otrzymuje tytuł magistra uprawniający go do wykonywania pracy w kreślonym zawodzie.

Czym powinien charakteryzować się dobry psycholog sądowy? Studia o tym kierunku dedykowane są w dużej mierze osobom, które fascynują się naturą ludzkiej psychiki. Interesujesz się zachowaniami innych ludzi, potrafisz przewidywać ich zachowania, reakcje, wiesz co może być tego powodem a dodatkowo także umiesz z nimi rozmawiać i wiesz jak do nich dotrzeć by im pomóc i zrozumieć? Jeżeli tak to w przyszłości masz szansę zostać profesjonalistą!

Rekrutacja na studia psychologiczne?

Papiery na studia o kierunku psychologicznym może złożyć każdy absolwent szkoły średniej, który posiada świadectwo jej ukończenia oraz świadectwo maturalne. Skoro jesteśmy przy maturach to teraz zajmiemy się przedmiotami jakie należy zdawać. Jeżeli chodzi o przedmioty podstawowe to jest to oczywiście język polski, język obcy oraz matematyka. Chcesz zwiększyć swoje szanse spełnienie marzeń o studiach psychologicznych? Oprócz przedmiotów podstawowych na maturze zdawać możesz także przedmioty dodatkowe, tutaj najważniejsze są WOS (wiedza o społeczeństwie), historia, biologia, chemia oraz fizyka.

Psycholog sądowy
Praca psychologa sądowego?

Zastanawiasz się jak będzie wyglądała Twoja kariera zawodowa? Pracę jako psycholog sądowy znajdziesz oczywiście w sądzie i innych placówkach sądowych, w zakładach karnych, ośrodkach pomocy ofiarom lub przestępcom itp.
Zadaniem psychologa sądowego jest ocena stanu zdrowia psychicznego np. osoby oskarżonej o dokonanie jakiegoś przestępstwa lub udzielenie pomocy, wsparcia osobie, która za kilka miesięcy wyjdzie z więzienia i nie wie jak sobie poradzić z dalszym życiem i powrotem do normalności.
Pamiętaj, że Twoja praca jako psychologa sądowego będzie różnić się w zależności od miejsca zatrudnienia oraz pełnienia danych obowiązków służbowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here