Od kiedy i jak często czytać dzieciom książki?

0
1863
Od kiedy i jak często czytać dzieciom książki?

Nie od dziś wiadomo, że czytanie dzieciom książek wzbogaca ich intelekt. Niestety w zabieganym świecie dorośli często zapominają o tym, jak ważne jest czytanie dzieciom.

Z powodu braku czasu rodzice zastanawiają się czy otworzyć książkę z bajkami, czy jednak dokończyć domowe obowiązki lub po prostu położyć się szybciej spać po wyczerpującym dniu w pracy. Odpowiedź jest prosta i zależna od tego, na czym powinno nam bardziej zależeć.

Idź już spać…

Naukowcy już bardzo dawno udowodnili, że głośne czytanie dzieciom np. na dobranoc ma istotny wpływ na rozwój intelektualny małego człowieka. Ponadto, okazuje się, że powinniśmy czytać także pociechom, które jeszcze nie mówią lub co więcej są jeszcze w brzuchu mamy. Głośne czytanie jest bardzo dobrym sposobem na nawiązanie relacji pomiędzy rodzicami a dzieckiem. Niemowlę dzięki temu może zacząć szybciej mówić, będzie rozumiało o wiele więcej. Większe dzieci zdobywają szerszy zasób słownictwa, zaczynają rozumieć różne emocje, wzbogaca się ich wyobraźnia, stają się bardziej elokwentne.

Rzeczywistość jest jednak taka, że w wielu przypadkach ciężko wygospodarować choć kilka minut na czytanie dziecku. Dlatego mądry rodzic musi nauczyć się ustalać priorytety. W końcu dla rodzica najważniejsze pownno być dziecko i jego dobro. Czytanie może przynieś wiele korzyści w dorosłym życiu naszej pociechy, a sterta niezłożonych ubrań może chwilę poczekać.

Czytaj, ale mądrze

Wielu rodziców zaniedbuje głośne czytanie dzieciom. Ponadto ci, którzy jednak poświęcają kilka minut swojemu dziecku, mogą robić to zupełnie nieprawidłowo. Nie wystarczy otworzyć książki i przeczytać kilku stron w oczekiwaniu, aż pociecha w końcu zaśnie. Powinniśmy zaangażować się w to, co czytamy. Jest to o tyle ważne, że to właśnie np. ton głosu pozwoli poznać i zrozumieć dziecku emocje, które w danym momencie targają bohaterem książki.

Bajki dla dzieci z pozoru mogą wydawać się nam infantylne. Jest to błędne myślenie. Wiele bajek niesie za sobą dużo cennych porad i są pomocne w wyjaśnieniu dziecku otaczającego świata. Warto korzystać z różnych książek, które są dedykowane specjalnie dla dzieci. Mogą to być opowieści biblijne dla dzieci, które są napisane nieskomplikowanym i przystępnym językiem. W prosty i łatwy sposób rodzic, posiłkujący się taką lekturą, pomoże dziecku zrozumieć kwestie, dotyczące wiary.

Głośne czytanie dziecku pozytywnie wpływa na jego rozwój. Warto jednak pamiętać, by dodatkowo aktywizować dziecko przy tym np. zadając mu pytania, by te kilkanaście minut dziennie było rzeczywiście czasem całkowicie poświęconym dziecku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here