Faktura do paragonu

0
1803
Faktura do paragonu

Od pierwszego stycznia 2020 roku zaszła w prawie podatkowym bardzo istotna zmiana, o której jednak niewielu podatników wie. Zmiany, które zaszły w ustawie dotyczą w dużej mierze nowych zasad wystawiania faktur VAT.

Stare zasady były proste i znane chyba każdemu kto choć raz miał potrzebę uzyskania faktury VAT na zakupiony towar albo usługę. Za zakup tego towaru sprzedawca miał obowiązek wystawić i wydać dokument, tym dokumentem był paragon fiskalny. To na podstawie tego paragonu fiskalnego można było wnosić o wystawienie faktury VAT z danymi, które konsument podał. Sprzedawca na wystawienie takiej faktury miał odpowiednio długi czas- około miesiąca. Można było także przynieść paragon po jakimś czasie i wtedy także musiała być wystawiona faktura do paragonu.

Nowe przepisy całkowicie modyfikują te zasady. Od nowego roku nie będzie już można wrócić do sklepu z paragonem i zażądać wystawienia faktury VAT. Nie będzie też można po zafiskalizowaniu transakcji zgłosić chęć czy potrzebę otrzymania faktury. Od pierwszego stycznia bowiem chęć otrzymania faktury VAT trzeba zgłosić jeszcze przed wydrukowaniem paragonu fiskalnego. Bez zachowania tego warunku nie ma najmniejszych szans na otrzymanie od sprzedawcy faktury.

Jeżeli zakupy opiewają na kwotę niższą niż 450 złotych, a kupujący dochowa warunku zgłoszenia chęci otrzymania faktury, sprzedawca ma obowiązek na takim paragonie za towar czy usługę umieścić numer identyfikujący kupującego. Zazwyczaj takim numerem jest numer NIP. Taki paragon stanowi wtedy fakturę VAT samą w sobie, nie ma ani potrzeby ani możliwości wystawienia dodatkowego dokumentu. Jeśli natomiast kwota zakupu przewyższa 450 złotych, także istnieje obowiązek umieszczeniu numeru NIP na takim paragonie, tylko taka forma paragonu fiskalnego jest podstawą do wystawienia faktury. Z takim oznaczonym paragonem można się do sprzedawcy zgłosić w każdej chwili i ma on obowiązek na tej podstawie na żądanie wystawić i wydać fakturę VAT.

Choć temat zmian w przepisach nie jest znany wielu, to dla wygody i bezpieczeństwa trzeba go nagłaśniać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here