Z czym muszą się zmierzyć młodzi przedsiębiorcy?

0
2027
Z czym muszą się zmierzyć młodzi przedsiębiorcy?

Według danych z 2017 roku społeczeństwo polskie coraz bardziej się wzbogaca. Stan ten jest utrzymywany już od ’89 roku i mimo, że na co dzień nie widzimy tych zmian to jednak nie zmienia faktu, iż one następują. Niewiele brakuje abyśmy dogonili pod względem zarobków bogatszych partnerów z Unii Europejskiej. Trzeba przyznać, że aby dogonić Niemców czy Anglików jeszcze nam dużo brakuje, ale bardzo prawdopodobne jest, że już za kilka lat wyprzedzimy mniejsze zachodnioeuropejskie gospodarki.

Przyczyną wzrostu gospodarczego są coraz częściej pojawiające się gospodarstwa domowe oraz większe firmy. I nie chodzi tu wcale o zagraniczne inwestycje w Polsce. Choć i owszem zagraniczny kapitał w dużej mierze buduje PKB naszego kraju to jednak najważniejszym czynnikiem wpływającym na wzrosty jest fakt, że Kowalski coraz częściej sam postanawia zostać szefem własnej firmy.
Tak, coraz częściej sami zakładamy przedsiębiorstwa. Choć wciąż nie możemy się doczekać dobrego prawa chociażby regulującego podatki to jednak założenie własnej działalności można zrobić przez Internet bez potrzeby odwiedzania dziesiątek urzędów. Trzeba przyznać, że obecny proces zakładania firmy jest o wiele łatwiejszy niż było to kilka lat temu. Chociaż i tak nie jest kolorowo. Polskie prawo niestety nie jest uporządkowane i istnieje wiele interpretacji zapisów w ustawach. Początkujący przedsiębiorca może wystraszyć się tymi zagmatwaniami lub po prostu źle je interpretować przez co jego firma może popaść w kłopoty. Podatki, faktury, ubezpieczenie własne i pracowników oraz poprawnie prowadzona księgowość to najtrudniejsze wyzwania jakie stoją przed młodym szefem.

Ustawy podatkowe w Polsce są jednymi z najbardziej zawiłymi na świecie. System ten potrzebuje porządków, ale nie ma przesłanek, by którzykolwiek rządzący chcieli się za ten bałagan zabrać. W kwestii podatkowej najlepiej jest udać się do specjalisty, który z pewnością będzie wiedział jakie działania powinniśmy przyjąć przy naszym biznesie. Faktury także mogą wydawać się czymś abstrakcyjnym dla początkującego. Kiedy trzeba taką wystawić, a kiedy nie, czy kasa fiskalna jest potrzebna przy małej działalności czy może obędzie się bez niej? Dobrze jest poszperać w sieci jaki program do faktur jest najlepszy. Bowiem bardzo dobrym pomysłem jest przeniesienie firmy do komputera w jak największym stopniu, a obecne programy i aplikacje mocno wspomagają młodego przedsiębiorcę. Jaki program do wystawiania faktur jest najlepszy? To wszystko zależy od potrzeb i wielkości naszej firmy. Księgowość także (jeśli chcemy zaoszczędzić mając małą firmę i gdy nie chcemy zatrudniać księgowej) powinniśmy przenieść do Internetu. Obecnie jest wiele firm, które za niewielkie pieniądze zajmą się naszymi finansami tak, by w urzędach wszystko się zgadzało. Taka opcja jest najlepsza dla jednoosobowych gospodarstw bądź mikro firm.

Przedsiębiorców w Polsce z roku na rok będzie przybywać jeszcze więcej toteż jeśli masz jakiś pomysł na własną działalność – nie zwlekaj, bo później może być za późno.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here