Systemy fotowoltaiczne – jak to działa?

0
1101
Systemy fotowoltaiczne

Fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością. Instalacja takiego systemu niesie za sobą wiele korzyści, a dzięki możliwości uzyskania dofinansowania jest bardziej przystępna. Od niedawna możemy również liczyć na ulgę podatkową, jest zdecydowaliśmy się na wdrożenie tej metody pozyskiwania energii.

Jak działają systemy fotowoltaiczne?

Podstawowe elementy instalacji to krzemowe panele słoneczne, optymalizatory i inwerter. Krzem zawarty w panelach pochłania promieniowanie słoneczne, co powoduje wprawienie w ruch elektronów. Wytwarzana w ten sposób energia trafia do inwertera, który przekształca prąd stały w prąd zmienny o parametrach odpowiadających energii z sieci publicznej. Czyli takiej, jaką mamy w gniazdkach.

Aby zapewnić wydajność systemu fotowoltaicznego, panele montuje się w taki sposób, by otrzymywały jak najwięcej światła słonecznego. Optymalna wysokość to minimum 1,5 metra nad gruntem, z orientacją południową. Jeśli powierzchnia dachu nie spełnia tych warunków lub z innego powodu nie nadaje się do montażu paneli, można je umieścić na specjalnych wysięgnikach na gruncie.

Kim jest prosument?

Prosumentem nazywamy konsumenta, który jednocześnie wytwarza energię poprzez zamontowane systemy fotowoltaiczne. Jeśli w danym okresie uzyskamy nadwyżkę energii, trafia ona do sieci publicznej. W ciągu roku możemy tę nadwyżkę odebrać, co pozwala nam na wykorzystanie jej w okresie mniejszego nasłonecznienia, np. w zimie.

Jest to możliwe dzięki licznikowi dwukierunkowemu, który jest elementem instalacji. Na podstawie ustawy o odnawialnych źródłach energii, bycie prosumentem nie nakłada na nas obowiązku prowadzenia działalności gospodarczej.

Korzyści fotowoltaiki

Pierwsze co przychodzi na myśl, to obniżenie opłat za energię elektryczną. Systemy fotowoltaiczne są bezobsługowe i nie generują stałych kosztów ich utrzymania. Możliwość magazynowania nadwyżek prądu pozwala nam na korzystanie z własnej energii przez cały rok, a co za tym idzie, niezależność od wahań ceny prądu z sieci publicznej.

Dodatkową zaletą jest bezpieczeństwo dla środowiska, bowiem fotowoltaika nie generuje żadnych zanieczyszczeń w toku eksploatacji. Daje nam to poczucie, że w mniejszym stopniu przyczyniamy się do postępujących zmian klimatycznych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here