Mieszkanie od dewelopera – o czym pamiętać przy poszukiwaniu idealnego lokum?

0
1856
Mieszkanie od dewelopera – o czym pamiętać przy poszukiwaniu idealnego lokum?

Zdecydowana większość osób poszukujących nowego mieszkania woli zakupić je od dewelopera. Nowe mieszkanie to większy komfort, bezpieczeństwo, a także oszczędność w porównaniu ze starszym budownictwem. Zanim jednak zdecydujemy się na podpisanie umowy, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii.

Jeszcze nieco ponad dekadę temu nowych mieszkań w Polsce było niewiele. Teraz sytuacja się odwróciła – nowe lokale są dostępne niemalże na wyciągnięcie ręki. Zainteresowani zakupem mają przed sobą pełną gamę ciekawych ofert do wyboru. Mieszkania od deweloperów sprzedają się obecnie jak świeże bułeczki – dużym zainteresowaniem cieszą się małe lokale, ale również bardziej przestronne apartamenty też znajdują swoich nabywców. Aby transakcja była w pełni udana, warto jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. O czym trzeba pamiętać?

Sprawdź otoczenia osiedla mieszkaniowego

Lokalizacja nowego mieszkania ma duże znaczenie dla komfortu życia w danym miejscu. Zatem przed zakupieniem lokum powinniśmy sprawdzić, jakie jest jego otoczenie teraz, a także jakie może być w przyszłości. W tym celu deweloper powinien udostępnić nam właściwy prospekt informacyjny. Informacji można także poszukiwać w urzędach gminy i miast, gdzie dostępne są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.

Zwróć uwagę na standard wykończenia

Nie każdy deweloper pod pojęciem standardu deweloperskiego czy wykończenia „pod klucz” ma na myśli to samo. Przykładowo, deweloper w Poznaniu może oferować mieszkania wykończone „pod klucz” w bogatszej wersji podstawowej niż ten z Warszawy. Warto zatem sprawdzić w dokumentacji, co dokładnie kryje się pod pojęciem konkretnych standardów deweloperskich.

Skontroluj wiarygodność dewelopera

Chociaż czasy spektakularnych bankructw deweloperów mamy już za sobą, to jednak nadal istnieje ryzyko, że możemy zostać zarówno bez pieniędzy, jak i bez mieszkania. Warto więc przed zdecydowaniem się na zakup sprawdzić, czy dany deweloper jest godny zaufania. Informacje o jego stabilności finansowej można znaleźć w prospektach informacyjnych, a także on-line. Wystarczy tylko wpisać do wyszukiwarki nazwę firmy deweloperskiej, aby dowiedzieć się więcej na jej temat – także od klientów, którzy zdecydowali się na zakup mieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here