Farmacja – jakie korzyści płyną z podjęcia tego kierunku i jaka wiedza jest wymagana?

0
2192
Farmacja – jakie korzyści płyną z podjęcia tego kierunku i jaka wiedza jest wymagana?

Obranie dalszej ścieżki edukacyjnej wcale nie jest łatwe. Wszak obecnie nie wystarczy już tylko ukończyć studia. Teraz liczy się też kierunek,jaki ukończyliśmy. Wystarczy tylko wspomnieć, że absolwenci kierunków takich jak. pedagogika, czy socjologia mają problem ze znalezieniem pracy. Wprowadzona reforma oświaty ma sprawić, że uczniowie będą lepiej przygotowani pod względem merytorycznym to dalszej edukacji. Zatem nacisk ma być kładziony także na jakość kształcenia. Jeżeli jeszcze nie podjęliście decyzji dotyczącej studiów przybliżymy Wam studia na kierunku farmacja.

Dlaczego warto studiować farmację?

Oczywiście decydując się na wybór kierunku studiów należy wziąć pod uwagę swoje zainteresowania. Ale nie tylko. Otóż bardzo duże znaczenie ma zapotrzebowanie na rynku pracy. Otóż zapotrzebowanie na magistrów farmacji jest bardzo duże i jak pokazują badania ponad 90% absolwentów tego kierunku znajduje bardzo szybko pracę w swojej branży, co jest swoistym ewenementem wśród absolwentów uczelni wyższych.  Ponadto ten kierunek daje duże możliwości rozwoju. Otóż po jego ukończeniu można podjąć pracę zarówno w aptece ogólnodostępnej, jak i szpitalnej. Ponadto można znaleźć zatrudnienie w branży farmaceutycznej, czy pracować naukowo na uczelni, a także można założyć aptekę, czy punkt apteczny. Warto oczywiście także zwrócić uwagę na zarobki w tym zawodzie, które oscylują na poziomie średniej krajowej, przy czym pracując w branży farmaceutycznej można liczyć na zdecydowanie wyższe wynagrodzenie. 

Wiedza kluczem do sukcesu

Już na samym początku należy zdawać sobie sprawę, że studia na kierunku farmacja są trudne i od absolwentów wymagana jest specjalistyczna wiedza, z bardzo szerokiego zakresu. Wszak często farmaceuci są również doradcami, a hasło „skonsultuj się lekarzem lub farmaceutą” nie jest propagowane nadaremno. Dlatego należy pamiętać, że taka praca jest bardzo odpowiedzialna.  Już w liceum należy bardzo dokładnie zgłębiać wiedzę np. z chemii. Warto tutaj korzystać z podręcznika „To jest chemia”. Również wiedza z biologi jest wymagana.  Zatem uczenie się w stylu „zakuć, zdać, zapomnieć” absolutnie nie sprawdzi się na tym kierunku studiów i już na pierwszym semestrze studenci muszą posiadać dosyć szeroką wiedzę.

Jak przygotować się do studiów farmaceutycznych?

Aby dostać się na studia farmaceutyczne należy posiadać dużą wiedzę z zakresu biologii, ale przede wszystkim chemii. Zatem konieczne jest sukcesywne przerabianie materiału np. z podręczników „Biologia na czasie”, czy też „To jest chemia”. Warto oczywiście być zawsze przygotowanym do lekcji, a także aktywnym, wszak wtedy przyswajanie wiedzy jest zdecydowanie łatwiejsze. Po każdych zajęciach powinno się powtórzyć materiał. Tak naprawdę wystarczy tylko 15 minut dziennie, by zdobyta wiedzy była usystematyzowana. Jeżeli w waszej szkole organizowane są zajęcia dodatkowe z biologii, czy chemii, bądź tego typu koła naukowe, to koniecznie trzeba się na nie zapisać. 

Jak dostać się na farmację?

Dostanie się na farmację nie jest może tak trudne, jak dostanie się na medycynę, ale mimo wszystko wymagany jest dobry wynik z matury. Oczywiście poza obowiązkowymi przedmiotami należy jeszcze zdawać maturę z chemii i biologii. Studia są jednolite i trwają 5 lat, a po ich ukończeniu konieczna jest obrona pracy magisterskiej, wtedy też zdobywa się tytuł magistra. Absolutnie nie należy mylić studiów farmaceutycznych, z reklamowanymi szkołami policealnymi. Warto wiedzieć, że uprawnienia w obu tych przypadkach są zdecydowanie inne. Otóż technicy farmacji mogą pracować tylko i wyłącznie pod opieką magistra farmacji, jednocześnie nie mogą założyć własnej apteki.

Czy warto studiować farmację? Naszym zdanie tak. Jednak nie są to studia dla wszystkich. Otóż nauki na tym kierunku jest dużo, a jednocześnie od absolwentów wymaga się także odpowiedniej osobowości ekstrawertycznej. Otóż należy być także spokojnym i pamiętać, że farmaceuci również często muszą poszerzać swoją wiedzę. Ale jednocześnie znalezienie pracy po tym kierunku studiów nie jest trudne. Ponadto można już na sam początek liczyć na całkiem dobry zarobek, a i praca należy do tych prestiżowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here